Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на краставиците със сода - кога и как се прави

14 май 2024, 13:30 часа

Опитните градинари използват сода за подхранване на повечето градински култури, в това число и на краставиците. Тази съставка оказва мощен положителен ефект върху растенията. Например, обикновената сода е мощно превантивно средство срещу редица гъбични заболявания. Също така содата може да бъде полезна в борбата срещу определени вредители. За целта е важно тя да се използва по правилния начин.

Как се торят краставиците със сода?

Приготвянето на състава е много лесно. Първо вземете стандартна кофа с вода и я оставете да престои. Препоръчително е течността да се затопли поне малко. След това добавете три супени лъжици сода и разбъркайте добре. След като продуктът се разтвори напълно, трябва незабавно да започнете да поливате. Не е необходимо разтворът да се остави да престои, така че може да се използва веднага след приготвянето му.

Засаждане на краставици: Слага ли се пепел в дупката?

Не трябва да използвате продукта прекалено често - два пъти на сезон ще е достатъчно.

Първо краставиците се торят със сода почти веднага след като сте ги засадили на постоянно място. След това изчакайте 14 дни и повторете процедурата.

Торене в периода на плододаване 

На този етап краставиците изискват редовно добавяне на хранителни вещества: азот, калий и фосфор. Освен това трябва да изберете калиеви торове, които съдържат минимални количества фосфор.

Торете редовно с тях преди или след поливане на всеки 7-10 дни. Следните торове са подходящи за:

  • органични: инфузии от билки, птичи или оборски тор;
  • минерали: амониев нитрат, калциев нитрат , калиев монофосфат, калиев сулфат. 

Торене за удължаване на плододаването

Провежда се през лятото, през август-септември. Обикновено през този период растенията почти не цъфтят и плододават малко. Времето също оказва влияние, но и фактът, че ресурсите на насажденията са изчерпани се отразява негативно на добивите им. Но навременното и компетентно торене ще помогне за удължаване на етапите на цъфтеж и образуване на плодове, като по този начин ще увеличи добива дори през есента. Можете да използвате:

  • Органична материя - дървесна пепел или билкова инфузия или разтвор от тор - тор от пепел трябва да се прилага на всеки 7 дни. Разтворите от билки или оборски тор трябва да бъдат по-концентрирани - до 400 гр  от основното вещество на 10 л вода. Билковата запарка може да се прилага ежедневно или през ден чрез поливане;
  • Минерални комплекси: калиев сулфат или калиев монофосфат.

Къде е най-добре да се засадят краставиците?

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес